Firma Novotný je výrobcem lesnické, zemědělské a stavební techniky s tradicí od roku 1990. Od roku 2004 vyrábíme lehké vyvážecí soupravy určené do probírek a nahodilých těžeb. V současnosti nabízíme dva modely vyvážecích souprav LVS 5 a LVS 5000. V loňském roce jsme také představili naší koncepci malého probírkového harvestoru s názvem H 40.


Na akci Krhová 2009 firma předvede jednu malou vyvážecí soupravu při práci v terénu.

LVS 5 | lesní vyvážecí souprava 

LVS5  Forwardervyvážecí souprava    

Lesní vyvážecí souprava LVS 5 je určena k vyvážení vytěženého materiálu především v probírkách – tj. kmeny maximálně do průměru 50 cm. Ložná plocha je určena k odvozu 2-5-ti metrových výřezů. Nosnost soupravy je 5 tun. Objem ložné plochy je 5 m3. Celková hmotnost stroje je do 10 tun, proto je stroj zařazen do ekologicky šetrných výrobků.

Pohon je zajištěn motorem Yanmar o výkonu 52 kW a hydraulikou Sauer Danfoss prostřednictvím čtyř hydromotorů, čtyř boggi převodovek a 8 koly s nízkotlakými pneumatikami širokými 400 mm (500 mm). Při pohonu je použit protiprokluzový systém ASC řízený procesorem zajišťující pohon všech 8 kol zejména v těžkých podmínkách (tzv. hydraulická uzávěrka všech kol). Tento systém zajišťuje pro LVS 5 vysokou průchodnost v těžkém terénu. 

Hydraulická ruka umožňuje nakládku dřevní kulatiny na ložnou plochu LVS a při odvozu nedochází k poškození kořenových náběhů zbylého porostu, terénu a zamezuje znečištění odvážené dřevní hmoty. LVS je ideálním prostředkem k využití metody sortimentní těžby dřeva. 

Kabina a otočná sedačka umožňuje jízdu vpřed i vzad, aniž by bylo nutné se v porostu otáčet.